Aparat na zęby cena

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie większości ludzi. Niestety, nie zawsze nasze zęby są proste, a w skorygowaniu wad zgryzu pomocne bywa założenie aparatu na zęby.

Ile kosztuje aparat na zęby?

Czasami krzyw zgryw nie jest wyłącznie wadą estetyczną. Może powodować seplenienie, problemy z jedzeniem lub trudności w oddychaniu. Istotną rolę odgrywa więc profilaktyka już od najmłodszych lat, jednak nawet jeśli nie zadbaliśmy o to z różnych względów w dzieciństwie, również jako dorośli możemy (i powinniśmy!) zgłosić się do ortodonty. Jeżeli jesteś rodzicem pamiętaj, że masz wpływ na stan uzębienia Twojego dziecka. Podstawowa kwestia to rezygnacja ze smoczka i możliwie szybkie zastąpienie butelki karmieniem łyżeczką. Prawidłowe nawyki pomagają najmłodszym odpowiednio kształtować podniebienie, szczękę i żuchwę.

Większość dobrych gabinetów stomatologicznych oferuje różne opcje leczenia wad zgryzu, przez co pacjent może dostosować metodę do własnych potrzeb i budżetu jakim dysponuje.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i ile kosztują?

  • Aparaty stałe: mogą być klasyczne, w których zamki są metalowe lub estetyczne (cena od 2500 zł do 3500 zł), językowe nazywane też lingwalnymi (powyżej 5000 złotych) lub samoligaturujące (około 2500 zł). Koszty dotyczą jednego łuku. Należy wziąć pod uwagę, że zapłacimy również za konsultacje, ewentualne leczenie ubytków przed założeniem aparatu jak i za wizyty kontrolne. U dorosłego tego rodzaju aparat może być zastosowany niezależnie od wieku, natomiast w przypadku dzieci dopiero, gdy wyrosną im zęby stałe.
  • Aparaty ruchome: najpopularniejsze to Invisaling (całość kosztów leczenia sięga ponad 14 000 złotych) i Clear Aligner (powyżej 10 000 złotych). Jest to metoda tzw. nakładkowa. Jak sama nazwa wskazuje mogą być wyjmowane, ale trzeba mieć na uwadze, iż swoje funkcje aparat spełnia jedynie wtedy, gdy jest założony na zęby. Obecnie wielu ortodontów poleca jednak aparaty ortodontyczne stałe.

Jak można zauważyć decyzja o założeniu aparatu niesie ze sobą duże koszty, ale inwestycja w zdrowy i piękny uśmiech jest zdecydowanie tego warta. Jeśli nie dysponujemy tak dużą sumę zapytajmy, czy wybrany przez nas gabinet dentystycznym współpracuje z bankiem. Staje się to powoli standardem, a rozłożenie płatności na raty może być dla nas znaczącym ułatwieniem.

Pielęgnacja i utrzymanie aparatu na zęby

  • Wybierz odpowiednią szczoteczkę i akcesoria do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Jeżeli używasz szczoteczki elektronicznej lub sonicznej pamiętaj o zakupie odpowiednich końcówek do głowicy.
  • Kup pastę do zębów zalecaną do aparatów ortodontycznych.
  • Rozważ wybór wosku lub silikonu, dzięki którym unikniesz podrażnień jamy ustnej.
  • Regularnie rób płukanki z szałwii lub rumianku, co pozwoli usunąć pozostałe bakterie i zanieczyszczenia.
  • Na czas noszenia aparatu warto zrezygnować z gryzienia bardzo twardych produktów, np. orzechów. Dobrze jest także rozważyć ograniczenie napojów i potraw barwiących zęby, czyli m.in. czerwonego wina, kawy, buraków.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *